Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Miyomlar

Miyomlar kadınlarda en sık görülen jinekolojik tümörlerdir. Bu oluşumlar rahmin adale liflerinden kaynaklanırlar. Adale lifleri arasında, fibröz doku, yani bağ dokusu da bulunduğu için miyom yerine, fibromiyom, fibroleiomiyom, fibroma, fibroid adları da kullanılmaktadır. Kadın popülasyonunda ortalama %20 sinde bu tümöre rastlanır. Genellikle 30 ile 50 yaş arasında tanı konur. Buluğ çağından önce çok ender görülür. 
Genellikle genital olgunluk çağında görüldüğü için östrojen hormonu neden olarak görülmüşse de, kalıtımsal nedenlerle de oluştuğu düşünülmektedir.

Miyom nodülleri portakal çekirdeği boyutlarından, basketbol topu cesametine kadar çeşitli büyüklüklerde görülebilirler. Bu tümörlerin habis hale gelmesi, yani sarkoma dönüşme ihtimali %0,5’dir. Zamanla, miyomların üzerine kalsiyum veya bağ dokusu oturarak bu bölgeyi sertleştirdiği gibi; beslenme bozukluklarına, enfeksiyona, ödeme ve yağ oturmasına bağlı yumuşamalar da gözükebilir. Tabii ki hızlı büyüyen yumuşak kitlelerde habasete dönüşümü akıldan çıkartmamalıyız.

Miyomlar yerlerine göre 4 bölgede bulunabilirler:
-İntramural miyomlar: En sık görülen miyomlardır. Rahim duvarı içindedirler.
-Subseroz miyomlar: Bunlar rahmin dışında yer alırlar bir sapla rahme bağlanırlar.
-Submukoz miyomlar: Bu miyomlar genellikle saplı olarak rahmin boşluğunda büyürler bazen rahmin ağzından dışarı çıkabilirler.
-İntramural miyomlar: Seyrek de olsalar, rahmin yanından alttaki bağ dokusundan olan ve rahmi batına bağlayan askıların içinde büyürler.

Hastalar genellikle doktora; kanama artışı, uzaması, ara kanamaları hatta sürekli kanamalarla; ağrılı adet, kramp tarzı ağrılarla başvurdukları gibi; oluşan bası nedeniyle kabızlık, sık idrar, az idrar, hiç idrar yapamama, böbrekteki idrarın atılamamasına bağlı gelişen hidronefroza bağlı ağrı, hızla büyüyen, ele gelen kitle nedeniyle başvurabilirler.
Miyomlar gebelik oluşmasına engel olabilirler. Gebelik oluştuğu taktirde ise miyomlu rahimlerde oluşan gebeliklerde miyomların hızlı büyümelerine ve dejenerasyonlarına, düşüğe neden olmalarına, doğumlarda düzensiz sancılara, çocuğun eşinin (plasentanın) çıkmasında gecikmelere, doğum sonu kanamalarına sebep olabileceklerini akılda tutmalıyız.
Teşhiste klinik muayene ve ultrason tetkiki yeterli olmaktadır.
Tedavide medikal tedavi genellikle miyoma bağlı yan etkilerin giderilmesine için olup, miyomları yok eden, cerrahi dışında bir yöntem yoktur. Cerrahi için hastanın yaşı, gebelik isteği göz önünde tutularak sadece miyomların alınması ya da tüm rahmin hatta yumurtalıklarla beraber alınması yoluna gidilebilir.

Son güncellenme tarihi:2012-12-10

Son Eklenen Makaleler