Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Hoş geldin 11 ayın sultanı Ramazan!

Oruç tuttuğunda çok acıkan ve susayanlara sesleniyorum!
Size özel Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerilerimle bu sıcak günlerde size susuzluğunuzu ve açlığınızı unutturacağım.

Normal koşullarda günlük beslenmemizde “az az, sık sık” yemek yeme parolasından dolayı  4-6 öğün yer alırken, bu miktar Ramazan ayında 2 ana öğüne düşüyor. Öğün sayısının azlığı da göz önüne alındığında, özellikle Ramazan ayında yanlış besinler tüketildiği zaman metabolizmamızın yavaşlamasıyla beraber kilo almak kaçınılmaz oluyor.

Ramazana özel beslenme önerilerini temel olarak sahur, iftar ve iftardan sonra olmak üzere 3 öğüne ayırıyoruz.

Sahurda içilmesi gereken su miktarı konusunda ilk öneri, vücudumuzun sesini dinleyerek, midemizi zorlayıp şişkinlik hissi yaratmayacak doğru miktarı ayarlamak. Salatalık gibi su içeriği yüksek olan çiğ sebzeler yoğunlukta olmak üzere tuz içeriği düşük olan lor peyniri ve örnek bir protein olan yumurtayı tüketmek sizi gün içerisinde daha zinde tutacaktır. Ekmek tercihinizi tam buğdaydan yana kullanabilirsiniz, özellikle hazımsızlık problemi yaşıyorsanız kepek ekmeğini tercih edebilirsiniz. Şekersiz olmak kaydıyla 3 bardak açık çay veya 1 fincan yeşil çay içmek özellikle kilo vermek isteyenler için metabolizmanın çalışmasını olumlu yönde etkiler. Ek olarak, normal hayatta süt içtiğinizde size herhangi bir rahatsızlık yaşatmıyorsa sahurda içeceğiniz 1 bardak süt sizi ertesi gün yaşayacağınız ağız kuruluğundan yüksek derecede korur.

İftarda ise uzun süreli bir açlık sürecinden çıkan midemizin yükünü arttırmamak için orucunuzu en fazla 2 bardak su ile açıp üzerine isterseniz 1-2 adet hurma yiyebilirsiniz. Sonra mutlaka 1 kase sıcak bir çorba içmeye çalışın, bu hem gözümüzün açlığını biraz daha yatıştıracak hem de midemize ilk giren besin sıcak olduğu için sindirim sıkıntılarını engelleyecektir. Ana yemek olarak sebze yemeği veya ızgara et ürünlerinden sadece bir tanesini, yanında bol salata ve yoğurt veya ayran ile beraber tüketmek kilo vermek isteyenlere hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak arzu eden kişiler bir dilim ramazan pidesi yemelerinde bir sakınca yoktur.

Ve son olarak iftarla sahur arasındaki 4 saat zaman aralığında meyve, bitki çayları, kuru yemişler, kefir gibi normal zamanlarda ara öğünlerde tüketilmesini tercih ettiğimiz metabolizmaya faydalı antioksidan etkiye sahip besinlerin alınması vücut için yararlı olacaktır. Tabi ki ramazanın sembolü güllacı da unutmamak gerek. Porsiyon kontrolünü sağlamak kaydı ile haftada 1-2 kere güllaç veya diğer sütlü tatlılar tercih edilebilir.

Herkese sağlıklı, mutlu Ramazanlar!

Son güncellenme tarihi:2016-06-06

Son Eklenen Makaleler