Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Meme Hastalıkları

Memesinde bir kitle ele gelen veya herhangi bir rutin muayene sırasında bir kitle tespit edilen hastanın ilk aklına gelen şey kanser olma korkusudur. Hâlbuki memede ele gelen kitlelerin çok büyük bir kısmı iyi huylu (selim) tümörlerdir. Bunu ayırt etmek doktora düşmektedir. Burada tıptaki bir takım anlaşılmaz terimleri mümkün mertebe az kullanarak sizi aydınlatmaya çalışacağım.

1) Hasta hiçbir şeyden habersiz korktuğu için gelir.
2) Hasta rutin kontrol sırasında USG de görülen kitleler nedeniyle gelir.
3) Hasta memesindeki ağrıyla gelir.
4) Hasta meme başındaki bir akıntıyla gelir.
5) Memesinin biri büyük birisi küçük şikâyetiyle gelir.
6) Erkeklerde normallerden büyük memeler ile gelir.

Her ne suretle gelirse gelsin meme cerrahının ilk işi hastayı muayene etmektir.

Muayene: Hasta önce göz ile muayene edilir. Memede bir asimetri var mı, meme başları yerinde mi, sorunsuz mu? Sonra hasta çene altından başlayarak, çene altı, boyun, köprücük kemiği üzerindeki çukur,koltuk altı çukuru dikkatlice muayene edilir.Sonra memeler içinde ele gelen kitleler olup olmadığı araştırılır.Bu muayenede cerrah çok önemli bulgular elde edebilir.Bunlar şunlardır.

1) Boyunda supraclavicular çukurda, koltuk altında ele gelen ganglionlar var mı?
2) Memede ele gelen kitle veya kitleler var mı, varsa bunlar sert mi, yumuşak mı, yerinden kolaylıkla oynuyor mu, hudutları muntazam mı,ne büyüklükteler,kitlenin cilde değen kısmında deri üzerinde (pod orange) dediğimiz portakal kabuğu görünümü var mı,meme başı içeri çekilmiş mi,meme başında egzama görünüşlü bir yara var mı (paget hastalığı) memeler dışarıdan 2 adet görünmesine rağmen bazen aksesuar meme dediğimiz doğumsal ilave memeler var mı? Memede sıcaklığı yerel olarak artmış kitle var mı?
3) Meme cerrahın her yönden (periferden merkeze doğru) sağması ile meme başından gelen akıntı var mı?
4) Memeler genel olarak sert mi yumuşak mı?
5) Meme ağrıları genelde kadınların ay halleriyle alakalıdır. Fakat çoğu zaman hastanın memesinde zannettiği ağrı, sırttan gelen kaburgalar arası sinirlerin (intercostal sinir) iltihaplanması sonucu memede hissedilen ağrılar olup meme ile hiçbir alakası yoktur. Tedavisi mümkündür.

Bütün bu muayenelerden sonra gerekirse cerrah hastadan bir meme USG ister. USG bu kuşkuların çok büyük bir kısmını doğruya yakın görüntüler. USG sonuçları değerlendirilirken şu kanılara varılır.
1) Eğer muhtelif büyüklüklerde kistlere rastlanmışsa bunlardan şüphe duyulmaz. Zaten kadınların çok büyük bir kısmında puberteden sonra 1 veya 1 den fazla hatta 10larca kiste rastlanabilir. Buna fibrokistik hastalık denir.(kist içinde sıvı bulunan bir olgudur)İyi huylu tümörlerdendir. Kansere çevirmezler.
2) Eğer memede içi dolu yani (kist gibi içi sıvı dolu olmayan) solit kitleler görülmüşse hudutları muntazamsa çok da sert olmayan kitleyse bunlar fibroadenom denilen iyi huylu tümörlerdir. Kansere çevirmezler. Neden meydana geldikleri pek bilinmemektedir.
3) Aksesuar memeler (Doğumsaldır) varsa U'S bunları görüntüler.
4) Meme başından gelen akıntı, süt, iltihap görüntüsündeki yeşil akıntı ve kan, meme içindeki süt kanallarından gelir. Bunların nedeni intraductal papillomalardır. %10 civarında kansere dönüşmelerine rağmen genelde iyi huylu tümörlerdir. U'S bunları görüntüleyemez.
5) Meme başındaki egzama benzeri yaralara paget hastalığı denir.(Bu kötü huylu tümörler kategorisine girer.)
6) Memede eğer sıcak bir bölge varsa ve U'S de bunun bir apse olduğunu saptamışsa daha fazla emzikli kadınlarda süt kanallarının tıkalı olduğu durumlarda tıkanıklığın arkasındaki alanda biriken sütün meme başından giren mikroplarla enfekte olması nedeniyle oluşan apselerdir.
7) Erkek memelerinin ileride derecede büyük olması gynekomastidir.

Yukarıda size iyi huylu yani kanser olmayan meme tümörlerini anlattım. Kist – fibroadenom - intraductal papillom - aksesuar meme - meme apsesi - gynekomasti. Bu kitlelerin belli başlı olanlarındandır. Yalnız paget hastalığı kanser kategorisine girer.

Gelelim kansere…

Kadınların korkulu rüyası tıbbın hala üzerinde çalıştığı bir olgudur. Klasik olarak ''Kanserden korkma geç kalkmaktan kork!'' deniyor ya, bunun ne olduğunu size izah edeyim ne geçtir ne geç değildir? Siz karar verin.

Kanser başlatan ilk kanser hücresi 10mikron çapındadır. Her 1 ila 3 ayda bir 2ye bölünür. Yani ortalama 2ayda 1.1hücre 2--2hücre 4--4hücre 8--16--32--64--128--256 diye gider.20. bölünüşte yani 4 sene sonra 1milyon hücreye ulaşır. Bu ise daha 1 miligram ağırlığındadır.30.Bölünmede hücre sayısı trilyonlara ulaştığında yani 6-7sene sonra kitle 1grama gelir ki artık görüntülenebilecek boyuttadır. Buna ''tümör doubling time'' (Tümörün iki kat olması için geçen süre denir.) Yani biz herhangi bir görüntüleme yolu ile 1gramlık bir kanser kitlesi yani ''1 cm çapında'' tespit edersek o kitle 7-8 seneliktir. Ne kadar geç değil mi? O zaman hastanın şikâyeti olsun olmasın tarama metodu uygulanmalıdır. En erken tespit yöntemi ise mamografidir. Mutlaka senede bir bilhassa 40 yaş üstü kadınlar çektirmelidir. Gelişmiş ülkelerde seyyar mamografi cihazıyla yapılan hiç şikâyeti olmayan kadınların %20sinde kanser tespit edilmektedir. Mamografi ile en büyük memelerdeki 1minimetre çapındaki tümörler bile tespit edilmektedir. Çünkü 1 santim çapındaki 1trilyon hücreden oluşmuş tümör çoğu zaman artık mikrometastazlar fazladan gelişmiştir bile.
Meme kanserleri muayenelerde çok sert gelen kenarları gayrı muntazam formu bozuk, ilerleyen fazda ciltte (pod orange) Portakal kabuğu görünümünde kendini belli eden bir olgudur. Mamografide çoğu zaman iyi tanımlanır. Hatta mamografide 1-2milimetrelik bir kanser bile mikrokalsificasyon olarak görüntülenebilir.
Tabi bu görüntülerin hepsi kesin teşhis biyopsiyle konur. Şüpheli tümör küçükse İnce iğne biyopsisi büyükse Kalın İğne biyopsisi çok şüpheli ise açık biyopsi veya ameliyat esnasında çıkan parçayı hemen yandaki odada bekleyen patoloğa vererek anında teşhis edilebilir. Buna da frozen section denir.

Meme kanserinin birçok çeşidi vardır;
1)Invaziv ductal karsinom %75
2)Invaziv lobülar karsinom %5-%10
Özel Tipler
Tubular karsinom %2
Medullar karsinom %5
Müsinöz karsinom %3
Adenoit kistik karsinom %1
Paget hastaığı %1
Ductal Carsinoma Insitu
Lobüler Carsinoma Insitu
Sarkoma

Meme kanserinin tedavisi hala cerrahidir. Memeye uygulanan cerrahi tümörün ne kadar erken yakalandığı ile alakalıdır. Eğer 1-2 milimetre kadar küçük yakalanmışsa röntgenciler bu tümörün bulunduğu yeri özel tellerle marke ederler. Bizde yalnız bu bölgeyi temizler çıkartırız.
Eğer koltuk altı metastaz yoksa ki bunu koltukaltından yapacağımız biyopsi ile anlıyoruz. Memenizden yalnız tümör çıkarılarak yapılan meme koruyucu ameliyat uyguluyoruz. Eğer kitle büyük yani 2santimin üzerinde ve koltuk altınız metaztazikse o zaman daha radikal ameliyatlar uyguluyoruz.
Ameliyattan sonra ise kemoterapi uygulamalarını ne kadar uygulanmalı ne zaman uygulanmalı kararını onkologlar veriyorlar.

Ne yaparsanız yapın ama bize geç gelmeyin…

Son güncellenme tarihi:2015-06-08

Son Eklenen Makaleler