Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Bebeğin En İdeal Besini ‘Anne Sütü’

Anne sütünün besleyici içeriği çok değerli ve zengindir. Doğumdan sonraki günlerde anne memesinde ilk süt salgılanır (ağız sütü). İlk 3-5 gün süreyle salgılanan ağız sütü, antikor yüklü olması nedeni ile bebeğin ilk aşısı sayılmaktadır. Önsütten sonra son süt salınımı başlar. Çok fazla yağ içerdiği için açık renklidir. Bu sütte bebeğe mutlaka verilmelidir.

 

Emzirmek, beslenmenin en doğal yolu, anne sütü ise bebeğin en ideal besinidir. Anne sütü bebeklerin beslenmeleri için gerekli tüm besinleri içerir. Hiçbir formül mama ve inek sütü anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü;

·         En doğal ve en taze besindir.

·         Daima steril, içilmeye hazır vücut ısındadır, kaynatma ve ısıtma gerekmez.

·         İnsanlarda bulunan bazı özel yapıda bağışıklık sistemini geliştirici immunglobulin maddeleri içerir. Böylece orta kulak iltihabı, solunum yolu enfeksiyonu, ishal, kusma, kolit ve menenjit gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bunun dışında bebeğin bağışıklık sistemin güçlendirir.

·         Bebeğin zihinsel gelişimini hızlandırır. Araştırmalar anne sütü ile beslenen çocukların zeka düzeyinin beslenemeyenlere göre ortalama 8 puan daha yüksek olduğunu göstermiştir.

·         Yüksek oranda demir minerali içerir ve anne sütündeki demir emiliminin özelliği dolayısıyla bebeklerde demir eksikliğine bağlı kansızlık olmaz.

·         Beyin hücreleri, doku hormonları ve gözde retina tabakasının gelişiminde rol alan 3 omega 6 yağ asit metabolitleri bakımından zengindir.

·         Bebeğin akciğer sağlığına, olgunlaşmakta olan sinir sistemi gelişimine olumlu katkıda bulunur.

·         A vitamini deposudur, anne sütü ile beslenen bebeklerde göz bozukluğu olasılığı daha azdır.

·         İçerdiği kalsiyum ve fosfor bebeğin büyümesini ve kemik gelişimini hızlandırır.

·         Bebeğin şişmanlık riskini, bu nedenle ileri yaşlarda karşılaşabileceği kalp damar hastalıkları riskini azaltır.

·         Bebek için sindirimi en kolay besin maddesidir. Kabızlık, karın ağrısı, gaz oluşumunu engeller.

·         Emen bebeğin emerken geliştirdiği hareketler nedeni ile ağız ve çene kasları iyi çalışır. Anne sütü alan bebeklerin diş, çene ve konuşma gelişimi daha hızlı olur.

·         Anne memesini emmek, bebeğin anne ile temasını sağlayarak ruhsal gelişimini destekler, doğal bir sakinleştiricidir.   


Saymakla bitiremeyeceğimiz yararların yanı sıra emzirmenin anne sağlığına da katkıları büyüktür. Bunlar;

·         Doğum sonrası rahmin iyileşmesi ve kısa sürede eski haline dönmesini sağlar.

·         Süt yapımının artmasına yardımcı olur.

·         İleri yaşlarda annenin meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

·         Annenin psikolojik dengesi için önemlidir.

·         Aile bütçesine yük olmaz.

    
Anne sütünün besleyici içeriği, sütün üretim basamağına göre, anneden anneye, günden güne, beslenmeden beslenmeye değişir. Doğumdan sonraki günlerde anne memesinden salgılanan ilk süt kolostrumdur (ağız sütü). İlk 3-5 gün süreyle salgılanan kolostrum, antikor yüklü olması nedeni ile bebeğin ilk aşısı sayılmaktadır. Bu süt bebeği enfeksiyonlardan korur, yeni doğan sarılığının önlenmesine yardımcı olur ve doğal müsil görevi görür. Yüksek oranda protein ve mineralleri vardır. Rengi sarımtırak ve kıvamı koyudur. Ağız sütünün miktarı az olduğundan, ilk kez anne olan bazı kadınlar bebekleri için yeterli sütleri olmadığını düşünebilirler, ancak bu doğru değildir. Bu sütün besleyici niteliği bebeği doyurmaya yeterlidir. Bebek hemen emzirilmeye başlanmalı ve ağız sütünün tek bir damlası bile boşa harcanmamalıdır. Ağız sütü ilk günlerde bebeğin beslenmesi ve bağırsaklarının iyi çalışması için ideal bir besindir. 
Bunun dışında ağız sütü, yeni doğan bebeğin aynı anda ve belirli bir ritimle emme, yutma ve nefes alma yeteneğini kazanması için pratik yapmasını da kolaylaştırır. Bebek ritmi yakaladığında sütte iştahla doğru orantılı olarak artacaktır. Kolostrumdan sonra olgun süt salınımı başlar. Memeler dolu sert ve ağır hissedilir. Bu artık gerçek anlamda sütün gelmesi olarak değerlendirilebilir. Bebeğin emişi ile meme boşalır, anne memesinde rahatlama olur ve yeni süt üretimi başlar. Anne sütünün sekteye uğramaması için memenin belli aralıklarla, ortalama 3 saatte bir boşaltılması gerekir. Süt kanalları yeterince boşaltılamaz ise yeni süt yapımı engellenmiş olur. 
Anne memesinde süt yapımını sağlayan madde hipofizden salgılanan prolaktin hormonudur. Emzirmeye başlandığında emme hareketinin anne memesinde oluşturduğu refleks uyarı ile hipofizden prolaktin hormonu salgılanmaya başlar. Endişe kaygı gerginlik gibi durumlar hormon salgısını azaltır. Her öğünde ilk salgılanan süt önsüttür. Çok miktarda üretilir, yüksek oranda protein, laktoz ve diğer besinleri içerir. Bebek ihtiyacı olan tüm suyu önsütten karşılar. Bu nedenle anne sütü alan bebekler çok sıcak havalarda dahi ayrıca suya ihtiyaç duymazlar. 
Önsütten sonra son süt salınımı başlar. Çok fazla yağ içerdiği için açık renklidir. Son sütte çok değerlidir. Bu nedenle bebeğe son süt mutlaka verilmeli, bebek bırakana dek memede tutulmalıdır. Eğer bebek uzun süre emmiyorsa pompa yardımı ile emzirme arkasından meme boşaltılmalıdır.

 

 

Son güncellenme tarihi:2011-10-18

Son Eklenen Makaleler