Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Barsak Hastalıkları Teşhisinde Kolonoskopi ve Çift Kontrastlı Kolon Grafisi

Hem kanser hem de barsak hastalıklarının tanısında en duyarlı yöntem kolonoskpi ve çift kontrastlı kolon grafisidir.
Hastalıkları gelişmeden önlemek, erken evrede yakalayabilmek ve başarıyla tedavi edebilmek için bireylerin sağlık kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Kalın barsak kanseri, tüm kansere bağlı ölümlerde dünyada ikinci sırayı almaktadır. Özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde sık görülen bu hastalık %90 oranında önceki yıllarda mevcut olan polip adını verdiğimiz iyi huylu urların habisleşmesiyle meydana gelir. İyi huylu bir polipten kansere dönüşüm bazen yıllar sürebilir. Bu dönemde poliplerin tespiti ve alınmaları kanserin mutlak şekilde önenmesi demektir. 40 yaşın üzerindeki kişilerde, dışkıdan kan gelmesi, dışkılama alışkanlığında değişiklik (kabızlık, uzun süreli ishal) nedeni bilinmeyen kansızlık gibi belirtiler olması halinde tetkikler önerilmektedir. Yakın akrabalarında barsak kanseri olan kişilerin, 40 yaş civarında hiçbir yakınmaları olmasa da mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Ülseratif kolit ve crohn hastalığı olanlarda (8-10 yıldan fazla) risk artmaktadır. Hangi tarama testleri yapılmaktadır;

-Dışkıda gizli kan testi
-Kolonoskopi
-Çift kontrastlı kolon grafisi

KOLONOSKOPİ

Kolonoskopi, yetişkin insan vücudunda uzunluğu 1,5 metreye ulaşan kalın barsak içinin özel bir tüp aracılığıyla incelenebildiği bir yöntemdir. Hastaya rahatsızlık vermen ince, her yöne bükülebilen, görüntünün TV monitöründe izlenebildiği ve çeşitli tedavi edici işlemlere dayanak sağlayan cihazlar kullanılır.

ÇİFT KONTRASTLI KOLON GRAFİSİ

Dolaylı olarak kalın barsağı örten tabaka, ilaçlı barsak filmi ile değerlendirilebilir. Büyük polip ve kanserlerinin tespit edilmesinde hemen hemen kolonoskopi kadar iyidir. Fakat küçük polipler için kolonoskopi kadar etkin değildir.

Teşhis için kolon grafisi ve kolonoskopinin birlikte yapılması, her ikisinin yalnız yapılmasından daha iyidir.

Çift kontrastlı inceleme 50 yaş sonrası her 5-10 yılda bir yapılmaktadır. Bir işlemin tek kontrastlı tetkikten en önemli farkı kolonun kolonun hava ile doldurulmasıdır. Böylece daha kaliteli görüntü elde edilir. Polip gibi daha küçük lezyonlar rahatlıkla seçilebilir. Kolon tetkiki yaklaşık 30-45 dakikadır. Bu tetkik karında hafif kramplara neden olabilir. Tetkik bitimiyle şikayetler sonlanır. Tetkik bitince rektuma yerleştirilen tüp çıkarılır ve kolonun boşaltılması istenir. Tetkiki takip eden birkaç gün dışkı içeride kolon baryuma bağlı beyaz, gri veya pembe görünümdedir. Geride kalan baryum kabızlığa neden olabileceğinden bol miktarda su içilmesi tavsiye olunur.

Son güncellenme tarihi:2015-06-08

Son Eklenen Makaleler