Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Çağımızın Yönetici Hastalığı Hemoroid!

  Hemoroid, makatın içindeki mukozanın altında bulunan damarların genişlemesi, bollaşması ve bir nevi varis haline gelmesidir.

  Yaklaşık her üç kişiden birini tehdit eden, toplumda daha çok “basur” olarak bilinen hemoroid, hastalar tarafından özel, gizli ve hatta ayıp kabul edildiğinden tanı ve tedavilerinde önemli gecikmeler ve zorluklar ortaya çıkıyor. Hastalığın derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Çok basit şekilde, on dakikalık müdahalelerle ömür boyu şifa sağlanabilecekken, hasta doktora geç başvurduğunda daha ağır yöntemler kullanmak gerekiyor. Bu nedenle erken teşhis hastalığın tedavisinde çok önemli bir yer tutuyor.

Hemoroidin Görülme Sıklığında Irsiyet Faktörü!

  Genetik faktörler hastalığın görülmesinde etkili oluyor. Hastaların çoğunun ailesinde de aynı şikayetler bulunuyor. Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hemoroid, sık sık kabız ya da ishal olunması, büyük abdest yaparken ıkınma sonucunda meydana gelebiliyor. Özellikle hamilelerde hemoroide oldukça sık rastlıyoruz. Bunun nedeni, hem hormonal değişiklikler hem de büyüyen rahmin bacaklardan dönen damar akışına baskı yapması. Alkol, mayalı ve asitli içeceklerle, turşu ve baharatlardan zengin yiyecekleri sık tüketenler riskli guruba giriyor. Uzun süre ayakta duran veya oturanlarda da görülen hemoroide yönetici pozisyonundaki kişilerde de sıkça rastlıyoruz. Bu nedenle yönetici hastalığı olarak da anılıyor.

Erken Teşhis Çok Önemli!

  Hemoroid tedavisinde başarı, doğru tanı ve buna uygun doğru yöntemin seçilmesi ile sağlanır. Teşhiste genellikle elle muayene yeterli oluyor. Bazı durumlarda ise anaskopik ve rektoskopik muayeneye başvuruyoruz. Hastalara hemoroidin derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz.

  Hemoroidli bir hastanın yakınmaları hastalığın şiddetine göre değişir ve başlıca sıkıntıları; makattan kanama, meme, ıslaklık hissi, kaşıntı ve ağrı şeklinde belli eder. Ancak bu bulgular kalın bağırsak kanseri gibi çok ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir, kesin teşhis için bir uzmana danışılması gereklidir.

Son güncellenme tarihi:2015-06-08

Son Eklenen Makaleler