Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Erkek Kısırlığı ve Varikosel

Varikosel erkeklerin kısırlıklarında tesbit edilebilir ve tanı konulduğunda cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir hastalıkların başında gelir.

Varikosel testis organının, venöz damarlarının (toplardamar) içindeki kanın miktar ve basıncının artmasına bağlı varisleşmesidir. Ergenlik sonrası erkeklerin yaklaşık %10-20sinde varikosel bulgusuna ancak %35-40ında varikosel mevcuttur.

Muayene ve doppler ultrasonografi ile varikosel tanısı konulmuş erkeklerin, yapılacak sperm analizi ile varikoselden ne kadar etkilendiği saptanır.

Daha önceden çocuğu olan yeni bir çocuk isteği olan erkeklerde de varikosel saptanabilir. Muhtemel sebep ise varikoselin ilk başladığı dönemde çocuk olmasına engel hasar yaratmamasına karşın ilerleyen yaş ile birlikte varikoselin hasar yapması olarak gösterilebilir.

Varikosel her iki testiste de görülebilir. Ancak sol testiste görülme olasılığı anatomik sebeplerden dolayı sağa sola fazla olmaktadır. Sol varikoseli saptanır hastalar, sağ acısından da ileri değerlendirmeye (doppler, USG) tabi tutulmalıdır.

Varikosel tanısı çoğunlukla muayene ile konulmaktadır. Ancak günümüz scrotal doppler, USG ile kesin tanı konulmaktadır. Bazı hastalar ise ileri derecede varisleşmiş damarlarının, kendileri fark ederek hekime başvurmaktadır.

Varikosel genel olarak belirti vermez, ancak testislerde ağrı, küçülme, boyutlarında iki taraf arasında fark olması, testislerde dolgunluk hissi, çocuk olmaması gözle görülebilen sebepleridr.

Çocuklarda ve gençlerde ağrı ve testislerde küçülme testisler arasındaki boyut farkı operasyon için yol göstericidir.

Varikosel cerrahisinde mikro cerrahi uygulanmalıdır. Bunu içinde mikroskop ve büyüteçli optik gözlükler kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyatın başarı şansı oldukça artmaktadır.

Varikosel ameliyatını genel olarak başarı şansı sperm üzerinde olumlu etki açısında %55-75 gebelik oluşumu açısından ise %29-65 olarak gösterilmiştir.

Ameliyat taraflı hastalarda 45-90 dakika arası sürer. Ameliyatın etkisini toplamda 6-8 ay sonra görebiliriz. Opere edilen ağır varikosel vakalarında gebelik olmasa bile yapılacak aşılama ve tüp bebek tekniklerinde başarı şansını arttırmaktadır.

 

Son güncellenme tarihi:2015-06-08

Son Eklenen Makaleler