Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Koku Alamama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koku almama (Anosmi) hayatınızı nasıl etkiler?

Anosmi koku duyusunun kaybıdır. Kendiliğinden oluşabileceği gibi başka sorunlara bağlı olarak da görülebilir. Soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklarda kısa süreli görülebilir ya da kalıcı olabilir.

Bazı insanlarda görülen azalmış koku duyusuna ise hipozmi denir. Bu insanlar bazı kokuları alırken bazılarını alamaz ya da bazı kokular eskisinden farklı alınabilir.

Anosmi hayatınızı nasıl etkiler?

Koku alma duyusu tat duyusu ile yakından bağlantılıdır. Yiyeceğin kokusunu alamadığınızda muhtemelen tadını almada da sorun yaşarsınız. Bu sorun yeterince yemek yememeye, kilo kaybetmeye ve vücudunuz için ihtiyacınız olan besinleri alamadığınızdan vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Koku almama ruh halini de etkileyebilir. Gıda, çiçek ve benzeri kokular yaşam sevinci verirken, bu kokuların alınmaması üzgün veya depresif hissetmenize neden olabilir.
Koku alma duyusunun eksikliği aynı zamanda yangın nedeniyle oluşan duman veya gaz kaçağı kokusunun alınamaması nedeniyle tehlike de yaratabilir.

Anosmi neden olur?

İnsanlar yaşlandıkça koku veya tat alma duyusu azalır. Ancak koku duyusu eksikliğine genellikle yaralanma ya da bir sağlık sorunu neden olur.  Anosmi kısa süreli olabilir ve sağlık sorunu iyileştiğinde azalır ya da bazen kalıcı olabilir.

Anosmi nedenleri:

·         Soğuk algınlığı veya sinüzit

·         Mevsimsel alerjiler

·         Sigara içimi

·         Bazı ilaçlar

·         Kafa travması

·         İnme, Alzheimer hastalığı veya tümör gibi bazı beyin sorunları

Nasıl teşhis edilir?

Teşhis için Kulak, burun boğaz uzmanı;

·         Aile ve kişisel sağlık öyküsü alır.

·         Baş, boyun ve burun muayenesi yapar.

Bazı durumlarda, aynı zamanda,

·         Koku testleri

·         Vitamin eksikliği ya da başka sağlık sorunu aramak için kan testleri

·         Beyin sorunlarına değerlendirmek için MR veya CT taraması yapılabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi nedene yönelik yapılır. Koku alma duyusu bir hastalığa bağlıysa tedaviyle birlikte koku duyusu düzelebilir. Ancak yaralanma, hastalık veya ameliyat koku sinirlerine zarar verirse, tekrar koku almak mümkün olmayabilir. Bazen koku duyusu geri dönse bile öncekinden farklı olabilir. Bazen de koku alma duyusu kendiliğinden geri döneb

Son güncellenme tarihi:2015-06-08

Son Eklenen Makaleler