Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

HPV Nedir?

Çoğunlukla cinsel temas ile yada vücut salgıları ile bulaşan viral bir hastalıktır. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde de aşırı derecede artış göstermektedir. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde aşırı derecede artış göstermektedir. Virüs etkisini epitelyum ve mukozalarda göstermektedir.

Kadınlarda genital bölgede  siğillere, rahim ağzı kanserlerine, vajina kanserine; erkeklerde se scrotum, penis ve anorektal kansere yol açar. Ayrıca baş ve boyun kanserlerine de yol açtığı bilinmektedir. Rahim ağzı kanseri riskini yaklaşık 200 kez artırır. Kuluçka süresi yaklaşık 2 ile 6 ay arası değişir. Bulaşma tarihi belirlenemez. Enfekte kişinin penis, scrotum vajina, dışgenital bölgesi ve bu bölgenin salgıları ile temas sonucu bulaşma olur. Oral seks ile bulaşma sonucu ortaya çıkan ağız kanserinde %99 oranında HPV(+)dır. Prezervatif kullanımı korunmada az da olsa etkilidir. Tam koruyucu değildir.

Yaklaşık 100 kadar HPV virüs tipi vardır. Yüksek ve alçak riskli olarak 2 ana gruba ayrılır. Düşük riskli olanlar onkolojik değillerdir. Bunlar siğillere yol açarlar. En sık rastlanan tip 6 ve tip 11dir. Yüksek riskli olanlar(HR); özellikle tip 16, 18, 31, 33, 45 ve 58 serviks kanserlerinin yaklaşık %95inden sorumludur. Bunlar arasında en tehlikeli olan HPV 16’dır. 18, 45, 56 tipleri de son derece onkolojiktir.

Tanı genellikle genital siğillerin görülmesini (condyloma acuminatum) ve PAP smear kontrolleri sayesinde olur. HPV tip tayini ise HPP DNA’sının tespiti ile olur.

Korunmada prezervatif kullanımı tavsiye edilebilse de tam koruyucu değildir. Cinsel yaşamın erken boşalmanın ve çok eşli yaşam HPV riskinin artmasına sebep olur. Koruyucu aşılamanın cinsel yaşam başlamadan yapılması en doğru yoldur. Tip 6, 11, 16, 18e karşı kuadrivalan aşı ile Tip 16 ve 18e karşı bivalan aşının 6 ay içinde(0,2 ve 6 ay) 3 kez yapılması, korunmada çok etkili olduğu araştırmalarda tespit edilmiştir.

Siğiller fiziksel ve psikolojik rahatsızlığa sebep olabilirler. Spontan iyileşme oranı %60’dır. Birçok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemlerden koterizasyon, CO2 lazer ve kimyasal yöntemlerdir.

Son güncellenme tarihi:2015-06-08

Son Eklenen Makaleler