Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Sünnet

Sünnet Nedir?
Sünnet, penisin ucunda idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt kalıntısının kesilerek alınmasıdır.

Kim tarafından yapılmalı?
Sünnet operasyonunun mutlaka tecrübeli hekim (ürolog,  genel cerrah, plastik cerrah veya çocuk cerrahı) tarafından yapılması uygundur.

Sünnet için uygun yaş nedir?
Burada öncelikli olan, çocuğun psikolojik olarak bu müdahaleye hazır olması ve vücudundaki bu değişikliği doğu anlayabilecek yaş ve düşüncede olmasıdır. Bu açıdan biz 7 yaş sonrasını önermekteyiz.

Sünnet nasıl yapılır?
Sünnet lokal yada genel anestezi (sedasyon) altında uygulanabilir. Steril ameliyathane şartlarında, tecrübeli hekimler tarafından yapılır.
İşlem sonrası çoğu zaman sargı gerekmez, ancak penis ucu kapalı(fimozis), enfekte olan vakalarda 24 saat sargılı tutulmaktadır.
İlk gün ağrı olabilir, ilaç ile giderilmeye çalışılır. İşlem sonrası 48 saatte düzenleme başlar, penis ucunda hafif şişme beklenen bir durumdur. 2 hafta içinde normal görünüme ulaşılır.

Sünnetin faydaları nelerdir?
Sünnet alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini kapatmaktadır, bu derinin arlında birikebilen salgılarını idrarla temas halinde iken kapalı bir alan oluşturur. Bu düzenli temizlenmez ise enfekte olabilir. Bunun sonucu sünnet derisi penis başına yapışır ve daralma ile idrar çıkışını engelleyen tablo oluşur. Erişkinlerde, rastlanabilen bu durumda mutlaka sünnet yapılmalıdır.

Hastanemizde sünnet süreci nasıl oluyor?
Hastanemizde sünnet üroloji uzmanımız tarafından, sünnetin çocuk üzerinde korku, stres, travma yaratma ihtimali göz önünde bulundurarak, ameliyathane şartlarında, çoğunlukla genel anestezi altına yapılmaktadır.
Hastanemizde sünneti yapılacak çocuklar üroloji uzmanı tarafından önceden davet edilerek, operasyon öncesi bir sürprizle karşılaşmamak için dış genital muayeneleri yapılmaktadır. Çünkü doğuşta penis hastalıkları, testis hastalıkları (inmemiş testis gibi) kasık fıtıkları ve en çokta fimozis penis ucu darlıkları, çok rastlanabilen hastalıklar sünnetten önce tespiti ve tedavisi (sünnet ile birlikte) yapılmaktadır. Böyle bir muayene ile sünneti yapılacak çocuğumuzun ailesi rahatlamakta ve operasyon günü aile ile kararlaştırılmaktadır.

Son güncellenme tarihi:2015-06-06

Son Eklenen Makaleler