Kadıoğlu Hastanesi

(212) 211 3333
Randevu al
Nesilden Nesile Sağlıkla

Anestezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Anestezi denen olgu, operasyonun olmazsa olamazıdır. Yani anestezi olmasaydı bugün yapılan hiçbir ameliyat tekniği uygulanamazdı. Bu kadar önemli bir branşta maalesef ülkemizde son 30 yıl öncesine kadar hiç değer verilmemiş, bu branş pratikten yetişmiş, tıbbi alt yapısı olmayan insanların elinde kalmıştır.  En iyi isim yapmış en büyük ameliyatları yapan eski hocalarımızın hastalarını bile ameliyathaneyi temizleyen çalışanlar uyutmuştur. Ellerinde telden yapılmış bir maskeye biraz pamuk koyup, üstüne de biraz eter döküp hastayı tesadüflere bırakıyorlardı. Dolayısı ile çok sık ölümler oluyor, hastaların kalpleri duruyor(kardiak arest) her şeyden habersiz hademelikle birlikte anestezistlikte yapan bu insanların elinde insanlar hayatlarını kaybediyorlardı. Tabi daha sonra ameliyat iyi geçti ama hasta narkoza dayanamadı diyorlardı.

Toplum hafızasında bu durum günümüze kadar devam etmiş, toplumun bilinç altında anestezi, öldüren, dayanılması tesadüflere bağlı bir olgu olarak kalmıştır. Hemen hemen her hastadan şu cümleleri duyarsınız. “Dr. Bey ameliyattan korkmuyorum ama narkoza dayanabilir miyim?” “Dr. Bey narkozcunuz nasıl?”
Fakat 1980’lerden sonra bu ilkel ortaçağda bize görünmeyen bu durum yavaş yavaş gelişmeler göstermiş artık günümüzde dünya standartlarını yakalamış ve hatta geçmiş durumdayız. Atık narkozcu değil de narkoz doktorları her yerdeler, ellerinde en son moda aletlerle narkozlar risk olmaktan çıkmıştır. Bu gün dünyada en az riskli işlerden biri haline gelmiştir, komplikasyonlar sıfıra yaklaşmış, ölüme tek tük hale gelmiştir. Bu yüzden ameliyat olacak birisinsin narkoz riskini düşünmesi çok yersizdir. Anestezi denen şey ya bölgesel yada genel olarak uygulanır. Bölgesel anestezide ameliyat yapılacak bölgeye gelen sinirler bulunarak iğne ile bloke edilir. Mesela kollarda yapılacak ameliyatlarda plexus brachialis denen sinir düğümü uyuşturulur. Bacaklarda veya karın alt bölümünde yapılacak ameliyatlarda belden 44-45 arasında yapılan bir girişimle medulla spianalis inihadural veya peridural mesafeye yerleştirilen bir katater ile uzu süren anestezi ve post op ağrı kontrolü bile yapılabilir. Torakal ve servical peridural anestezi ile günümüzde toraks ve boyun ameliyatları bile yapılabiliyor.  Parmaklarda yapılacak ameliyatlarda (ring blokaj) dediğimiz parmağa çerçeve lokal anestezi yapılarak anestezi sağlanmaktadır. Görüldüğü gibi lokal anestezinin ulaşamadığı yer yok gibi. Üstelik bütün bu işlemler sırasında hasta uyanık ve şuuru yerindedir.

Genel anestezi, ameliyat olacak hastanın yapılan ilaçlarla cerrahın yapacağı ameliyatı tolere edecek kadar derin uyutulması, sonra ameliyat bittikten sonra bu ilaçların antidotları verilerek hastanın tekrar uyandırılmasıdır. Bunun için; anestezist önce bir damak yolu bulur. Buradan hastaya vereceği uyutucu maddelerin kalp üzerindeki etkisini azaltacak Atropin isimli ilacı verir. Daha sonra hasta isimleri muhtelif olan uyku ilaçlarından biri verilerek uyutulur.  Fakat bu uyku derinliği cerrahi girişim için yeterli olmadığı için hastaya curare denen bir ilaç verilir. Bu ilaç hastanın bütün adalelerini felç eder. Dolayısı ile hasta spontane solunum yapamaz. Hastanın soluk borusuna bir tüp sokularak solunum buradan sağlanır. Buna entübasyon denir. Sonra hastaya bu tüpten%21 O2 %78 azot protoksit isimli gazlarla birlikte uyutucu gazlarda verilerek uykunun devamı ve hastanın hava ihtiyacı sağlanır. Bu işlemler çok rutindir. Ameliyat boyunca bu böyle devam eder, cerrah uyku derinliği yüksek bir ortamda konforlu bir ameliyat yapar.  Ameliyat sonucu bu ilaçların antidotları verilerek spontane solunum başlayana kadar beklenir. Spontane solunum gelince tüp çıkarılarak anestezi sonlandırılır. Her şey çok emin ellerde, çok emin aletlerde, çok gelişmiş ilaçlarla yapıldığından hastanın başına bir kaza gelmesi imkansız gibidir.

Anestezistin görevi sadece lokal anestezi yapan veya uyutup uyandırmak değil; aynı zamanda hastanın post op elektrolit balansını ayarlamak, serumlarını tanzim etmek ve hastanedeki yoğun bakım ünitesini yönetmektir. 

Son güncellenme tarihi:2015-06-05

Son Eklenen Makaleler